SQL databáze

Připojení k databázi a výpis hodnot

 
Připojení k databázi prostřednictvím souborů na serveru můžeme provést několika způsoby. Například je možné mít spojovací sekvenci i přihlašovací údaje přímo v souboru s výpisem hodnot a funguje to. Je tu ovšem velké ale... .

Pokud v jen o trošku rozsáhlejší aplikaci později potřebujete udělat změnu, musíte prolézt zvlášť každý soubor, kde máte onu spojovací sekvenci a údaje nutné pro spojení. Každá změna tak trvá dlouho a je tu poměrně velká šance, že uděláte chybu a zapomenete změnit kód v nějakém důležitém souboru. Proto je výhodné mít spojovací údaje v samostatném souboru (viz následující obrázek) a měnit spojovací údaje tam. Možná si myslíte že je tato rutina zbytečně těžkopádná, ale myslím si, že je to dobrý návyk a v případě, že vás osud donutí migrovat na jiný server vaší oblíbenu aplikaci, kterou jste si vytvořili a na kterou jste pyšní, tak ho oceníte.

1, Soubor config.php - obsahuje adresy na server a další spojovací údaje, jako jméno uživatele, databáze a heslo. Kód naleznete zde.
2, Soubor link php - do proměnné $link vám nahustí všechen kód potřebný pro spojení s vaší databází. Kód naleznete zde.
3, Soubor vypis.php - využije soubor config.php a link.php, odešle dotaz na server a odpověď zobrazí. Kód naleznete zde. Výsledek je zde.
 
Toto je způsob jak načíst všechny hodnoty z vaší tabulky. Hodnoty se dají ale třídit a to si povíme příště.